Счетоводната къща е физическото място, което предприятието използва за изпълнение на счетоводните си функции, и може да бъде наричана също и счетоводна къща, тъй като compt е архаична форма на глагола, който означава „броя“.
Не всички предприятия имат собствени счетоводни операции, тъй като понякога се оказва по-рентабилно тази функция да се изпълнява от професионална счетоводна служба.СЧЕТОВОДНА КЪЩА
Счетоводството обаче е основна функция на всеки съвременен бизнес и трябва да се извършва в съответствие с държавните стандарти, за да се спазват данъчните разпоредби и да се избегнат одити и намеса на държавата в делата на частния бизнес.
Счетоводните практики могат да бъдат проследени до праисторически времена и счетоводството може да се счита за най-старата професия в света. Счетоводни услуги
Проследяването на стоките и услугите, дори на най-елементарните стоки като храна, облекло и подслон, може да се счита за форма на счетоводство. В буквален превод терминът означава „пресмятам“ и около 1300 г. от н.е. е дефиниран като отчитане на дадени или получени пари.
Това наложило да се създадат разменни парични системи, за да може да се извършва справедливо оценяване на стоките и услугите. Историците поставят началото на счетоводните записи и практиките на преброителните каси във Вавилонската империя през 4500 г. пр.
Кодексът на Хамурапи, написан през 2250 г. пр.н.е. в Египет, е първата запазена версия на закони в човешката история, в която счетоводните принципи се прилагат на практика при постановяване на присъди за различни нарушения на закона. АДМИНИСТРАТИВНИ УСЛУГИ
Известно е, че съвременната версия на счетоводството, която включва строг процес на балансиране на кредитите и дебитите, води началото си от институциите на сметната палата, възникнали във Венеция, Италия, по време на Италианския ренесанс в края на 1400 г. от н.е.
Италианското установяване на формата на съвременните счетоводни принципи се заражда в трактат на италианския Фра Лука Пачиоли през 1494 г., математик и учител по търговски практики, който е приятел на Леонардо да Винчи.
Summa de Arithmetica Geometria, Proportioni et Proportionalita, или Събрани знания за аритметиката, геометрията, пропорциите и съразмерността, е книга, която подобно на много други ренесансови текстове от онова време се опитва да обхване широк спектър от науката и математиката. В „Сума“ обаче има и ключов раздел, посветен на метода на двойното счетоводство.
Описанието на счетоводството на Пачиоли включвало използването на официални дневници и счетоводни книги и поставило началото на строгия прецедент в практиката на счетоводните къщи, според който книгите не се балансират, докато дебитите и кредитите не се изравнят.
Практиките на счетоводните къщи в съвременната епоха всъщност много приличат на тези от Италия през XIII в., тъй като описанието на Пачиоли на счетоводството на венецианските търговци включва такива подробности като записи за вземания, задължения, капиталови стоки, приходи и разходи. mkafinance
Съвременните баланси и отчети за приходите също се основават на примери в Сума, а Пачиоли създава предпоставки за практиката на фискалната година да се приключват и отчети за сметките.
Книгата му е една от първите отпечатани и широко разпространени, преведена е на немски, руски, холандски и английски език и го превръща в знаменитост на онова време, в резултат на което историята го определя като „Бащата на счетоводството“.
Браво!