Въпреки че много жени може да мислят за бременността като за вълшебно време, тя не винаги е девет месеца на блаженство и паник атаки при бременност са съвсем реална алтернатива за много майки. Стресът и безпокойството могат да бъдат високи по време на този важен период в живота на всяка жена.
А паник атаки при бременност всъщност са доста разпространено състояние. Според учените, около 10% от бременните жени се борят с пристъпи на паника.
Симптомите на паник атаки при бременност не се различават от паническата атака по всяко друго време. При паник атаки по време на бременност може да изпитате:
- Учестен пулс
Жените, които имат анамнеза за пристъпи на паника, са по-склонни да получат паник атаки при бременност. Въпреки това, жени, които никога не са имали пристъпи на паника в живота си е възможно да изпитват изпитват такива по време на бременност. От друга страна, някои жени, които получават пристъпи на паника, може да установят, че те отшумяват, когато са бременни.
Диагнозата паник атаки при бременност се базира на описанието на симптомите от жената. Тя може да се оплаква от гадене, затруднено дишане и усещането, че може да умре. Тя може да отиде в спешното отделение, където лекарите може да назначат тестове. До известна степен диагностицирането на паническа атака изключва други причини за симптомите.
Изследователите смятат, че паник атаки при бременност могат да бъдат свързани с хормоналните нива на жената. Възможно е начинът, по който тялото на жената реагира на хормоналните промени да е по-драматичен и да доведе до пристъпи на паника и тревожност.
Изследванията показват също, че хората може да имат генетична предразположеност към пристъпи на паника. По-вероятно е да изпитате пристъпи на паника, ако член на семейството ви ги е имал. Стресът или безпокойството могат да доведат до пристъпи на паника, а някои жени откриват, че са бременни и внезапно се тревожат за здравето и благосъстоянието на нероденото си дете, което също може да доведе до пристъпи на тревожност и паника.
Какво представляват паник атаки при бременност
Твожността или паниката са чувствата на безпокойство или страх, които може да бъдат леки или силни. Всеки понякога се чувства тревожен, но на някои хора им е трудно да контролират тревогите си. Някои хора с тревожност също имат пристъпи на паника, които могат да бъдат много плашещи.
Някои бременни жени се чувстват разстроени или виновни, че се чувстват тревожни или паникьосани, когато всички очакват те да бъдат щастливи. Но безпокойството е състояние на психичното здраве, а не признак на слабост или нещо, което ще изчезне от само себе си.
Симптомите на тревожност могат да включват:
- чувство на тревожност през цялото или по-голямата част от времето, което не можете да го контролирате
Пристъпите на паника могат да се появят много бързо и без видима причина. Симптомите могат да включват:
- учестен пулс
Повечето паник атаки продължават между 5 и 20 минути. Те могат да бъдат много плашещи, но не са опасни.
Колко чести са те?
Бременността може да бъде много емоционално преживяване и понякога може да е трудно да разберете дали чувствата ви са управляеми или са знак за нещо по-сериозно. Вярвай в себе си. Вие най-добре преценявате дали чувствата ви са нормални за вас. Ако се чувствате много тревожни или имате пристъпи на паника по време на бременност, важно е да потърсите правилната помощ/
Паник атаки при бременност – какво ги причинява
Всеки може да развие тревожност и да получи пристъпи на паника, но е по-вероятно това да се случи, ако имате:
- фамилна анамнеза за тревожност или пристъпи на паника
Отразяват ли се на плода?
Разбираемо е да сте загрижени за това дали тревожността или стресът ще повлияят на вашето бебе, но така може да се създаде порочен кръг от тревожни мисли. Може да се чувствате тревожни по време на бременността си, след това да започнете да се тревожите дали това засяга вашето бебе и така да станете още по-тревожни.
Много малка е вероятността вашето бебе да бъде засегнато от вашето безпокойство и паник атаки, особено ако получите правилното лечение и подкрепа. Затова се опитайте да се съсредоточите върху търсенето на адекватна помощ и намирането на начини да управлявате симптомите си. Бъдете уверени, че правите всичко възможно, за да се грижите за вашето бебе по най-добрия възможен начин.
Паник атаки при бременност – как да се справим?
Говорете с вашата акушерка или лекар, ако:
- чувствате тревожност през повечето време за повече от две седмици
Кажете на акушерката или личния си лекар, ако сте изпитвали безпокойство или паник атаки преди, дори ако не се чувствате тревожни в момента. Колкото повече знаят за историята на вашето психично здраве, толкова по-добре могат да ви подкрепят по време на бременността.
Акушерката или лекарят няма да ви критикуват или съдят за тези чувства. Те знаят, че това се случва на много бременни жени и ще се съсредоточат върху намирането на правилното лечение, което да ви помогне да се възстановите. Ако ви е трудно да говорите за безпокойството и паниката, можете да напишете как се чувствате преди срещата или да вземете някого с вас за подкрепа.
Ако имате нужда от повече помощ, може да бъдете насочени към специализиран екип за психично здраве за бременни жени. Може също да ви бъде предложена терапия, като когнитивна поведенческа терапия, терапия за внимание и приложна релаксация с професионален терапевт. Може също да ви бъдат предложени лекарства като антидепресанти.
Коментари