Страхът често изглежда непреодолим, със сигурност в рамките на кратката продължителност на паник атаки, които често могат да се сторят на страдащия као цяла вечност. Страхът определено има силата да ни надвие, дори и в моментите на кратката продължителност на паник атаки. Но от нас зависи да вземем тялото и ума си под контрол и да се преборим с чудовището на страха.
Как? Като се доверим на правилните методи, които могат да ни помогнат не само да съкратим въпросната продължителност на паник атаки, а и напълно да премахнем тези стресиращи епизоди от живота си.
Паническото разстройство е тревожно разстройство, при което редовно преживявате внезапни пристъпи на паника или страх. Всеки изпитва чувство на тревожност и паника в определени моменти. Това е естествен отговор на стресови или опасни ситуации на телата ни.
По този начин телата ни подсказват, че е момент да включим инстинктите си за оцеляване и самозащита и да се предпазим от опасната ситуация.
Но някой с паническо разстройство и панически атаки изпитва чувство на тревожност, стрес и паника редовно и по всяко време, често без видима причина. Важно е да се отбележи, че паническото състояние, епизодите на панически атаки, както и продължителността на паник атаки не са нещо, което човек може да предизвика или контролира, поне не и без професионална помощ.
Ето защо не бива да обвиняваме никого, който преминава през подобни състояние. Най-важното – не бива да виним себе си, ако самите ние преминаваме през паник атаки. Да, силата да ги преодолеем е вътре в нас. Но ни трябва достатъчно време и добри практики, за да отключим тази сила. И през този процес трябва да преминем без вина и натоварване.
В тази статия ще прочетете повече за особеностите на паническото разстройство, включително каква е обикновената продължителност на паник атаки и как можем да ги подчиним на нашия контрол и да се чувстваме щастливи и силни.
Симптоми и каква е честата продължителност на паник атаки
Тревожността е чувство на безпокойство. Може да варира от леко до тежко и може да включва чувство на безпокойство и страх. Паниката е най-тежката форма на тревожност.
Може да започнете да избягвате определени ситуации, защото се страхувате, че ще предизвикат нова атака. Това може да създаде цикъл на живот „в страх от страх“. Това може да увеличи усещането ви за паника и да ви причини повече атаки, както и по-дълга продължителност на паник атаки.
Симптомите включват:
- учестен пулс
Средната продължителност на паник атаки е между 5 и 20 минути. Въпреки това някои пациенти съобщават за максимална продължителност на паник атаки до един час.
Броят на пристъпите зависи от това колко тежко е състоянието ви. Някои хора имат атаки веднъж или два пъти месечно, докато други ги получават няколко пъти седмично. Въпреки че пристъпите на паника са плашещи, те не са опасни. Атаката няма да ви причини никаква физическа вреда и е малко вероятно да бъдете приети в болница, ако имате такава.
Имайте предвид, че повечето от тези симптоми могат да бъдат симптоми и на други състояния или проблеми, така че е възможно не винаги да се касае за панически атаки.
Кога да потърсите помощ
Посетете личен лекар, ако изпитвате симптоми на паническо разстройство или атака. Той ще ви помолят да опишете симптомите си, колко често ги получавате и от колко време ги имате. Той също така да извършат физически преглед, за да изключи други състояния, които биха могли да причинят вашите симптоми.
Понякога може да е трудно да говорите за вашите чувства, емоции и личен живот, но се опитайте да не се чувствате тревожни или смутени. Може да бъдете диагностицирани с паническо разстройство, ако имате редовни и неочаквани пристъпи на паника, последвани от поне месец на непрекъснато безпокойство или загриженост за нови атаки.
Продължителност на паник атаки и лечение
Лечението има за цел да намали броя на пристъпите на паника, които имате, и да облекчи симптомите. Терапиите с разговори и лекарствата са основните лечения за паническо разстройство. Вашето лечение ще зависи от вашите симптоми.
Психологически терапии
Вашият терапевт може да обсъди с вас как реагирате, когато получите паническа атака и какво мислите. Той може да ви научи как да промените поведението си, за да ви помогне да запазите спокойствие по време на атака. Може да се наложи редовно да посещавате терапевт в курса на терапията, за да се наблюдава и следи напредъка ви.
Лекарствено лечение
Ако вие и вашият лекар смятате, че може да е полезно, може да ви бъде предписан:
- вид антидепресант, наречен селективен инхибитор на обратното захващане на серотонина (SSRI) или. Ако този инхибитор не е подходящ вариант е възможо вместо това да ви бъде предписан трицикличен антидепресант.
Възможно е да отнеме 2 до 4 седмици, преди антидепресантите да започнат да действат и до 8 седмици, за да подействат напълно.
Продължавайте да приемате лекарствата си, дори ако смятате, че не действат, и спрете да ги приемате само ако вашият личен лекар или терапевт ви посъветва да го направите.
Полезни практики
Следващият път, когато почувствате пристъп на паника:
- не се борете с него
Превенция на паник атака
Не съществува точна формула за превенция на появата на паник атаки, но може да е от полза, ако:
- прочетете книга за самопомощ при тревожност, основана на принципите на когнитивно-поведенческата терапия
Коментари