- Голямо депресивно разстройство
- Тревожен дистрес
- Видове депресия - Меланхолия
- Превъзбуденост
- Видове депресия - Персистиращо депресивно разстройство
- Биполярно разстройство
- Видове депресия - Сезонно афективно разстройство
- Психотична депресия
- Перипартална (следродилна) депресия
- Видове депресия - Ситуационна депресия
- Атипична депресия
- Видове депресия- превенция
Нормално е да се чувствате потиснати от време на време, но ако сте тъжни през повечето време и това се отразява на ежедневието ви, може да имате клинична депресия. Това е състояние, което можете да лекувате с лекарства, консултации с терапевт и промени в начина ви на живот. Има много различни видове депресия.
Събитията в живота ви причиняват някои, а химическите промени в мозъка ви причиняват други от тези видове депресия. Ако страдате от депресия, важно е да се установи какво я е причинило и към кой вид спада, за да можете да получите възможно най-ефективната помощ и лечение и да се почувствате добре възможно най-скоро.
Каквато и да е причината за вашата депресия, първата ви стъпка е да уведомите вашия лекар как се чувствате. Той може да ви насочи към специалист по психично здраве, който ще да ви помогне да разберете какви са характеристиките на различните видове депресия и заедно ще установите от кой вид може би страдате вие. Тази диагноза е важна за определяне на правилното лечение за вас.
Винаги търсете специалист, за да получите адекватна помощ. Нито една статия онлайн не може да замести професионалната медицинска помощ, когато става въпрос за диагностициране или лечение на депресия. И все пак, ако сте любопитни да разберете кои са различните видове депресия, можете да научите това в тази статия.
Голямо депресивно разстройство
Може да чуете вашия лекар да нарича това състояние „голяма депресия“. Може да имате този тип, ако се чувствате депресирани през повечето време, през повечето дни от седмицата. Някои други симптоми, които може да изпитвате при голямото депресивно разстройство са:
- Загуба на интерес или удоволствие от вашите дейности
Вашият лекар може да ви диагностицира с голямо депресивно разстройство, ако имате пет или повече от тези симптоми през повечето дни в продължение на 2 седмици или повече. Поне един от симптомите трябва да е потиснато настроение или загуба на интерес към дейности.
Този вид състояние изглежда различно при различните хора. В зависимост от това как се чувствате от депресията си, тя може да бъде:
Тревожен дистрес
Чувствате се напрегнати и неспокойни през повечето дни. Имате проблеми с концентрацията, защото се притеснявате, че може да се случи нещо ужасно и чувствате, че може да загубите контрол над себе си.
Видове депресия - Меланхолия
Чувствате се силно тъжни и губите интерес към дейностите, които сте обичали. Чувствате се зле дори когато се случват хубави неща. Можете също така:
- Да се чувствате особено отпаднали сутрин
Превъзбуденост
Чувствате се неспокойни през повечето време. Можете също така да:
- Говорите много
Терапията с провеждане на разговори може да помогне в този случай. Ще се срещнете със специалист по психично здраве, който ще ви помогне да намерите начини да управлявате депресията си. Лекарствата, наречени антидепресанти, също могат да бъдат полезни.
Когато терапията и лекарствата не работят, други опции, които вашият лекар може да предложи са:
- Електроконвулсивна терапия (ЕКТ)
EКТ използва електрически импулси, TМС използва специален вид магнит, а СВН използва имплантирано устройство. Всички са предназначени да стимулират определени области на мозъчната дейност. Това помага на частите от мозъка ви, които контролират настроението ви, да работят по-добре и правилно.
Видове депресия - Персистиращо депресивно разстройство
Може да изпитвате симптоми като:
- Промяна в апетита (недостатъчно хранене или преяждане)
Може да бъдете лекувани с психотерапия, лекарства или комбинация от двете.
Биполярно разстройство
Някой с биполярно разстройство, което също понякога се нарича "маниакална депресия", има епизоди на промени в настроението, които варират от крайности на висока енергия с "повдигнато" настроение до периоди на ниска "депресия". Когато сте в ниска фаза, ще имате симптомите на голямо депресивно разстройство.
Медикаментите могат да ви помогнат да контролирате промените в настроението си. Независимо дали сте във висок или нисък период, вашият лекар може да предложи стабилизатор на настроението, като литий или други одобрени медикаменти за лечение на биполярно разсторйство.
Традиционните антидепресанти не винаги се препоръчват като първа стъпка за лечение на биполярна депресия, тъй като няма доказателства от проучвания, че тези лекарства са по-полезни от плацебо при лечение на депресия при хора с биполярно разстройство. Освен това, за малък процент от хората с биполярно разстройство, някои традиционни антидепресанти могат да увеличат риска от причиняване на "висока" фаза на заболяването или да ускорят честотата на появата на повече епизоди с течение на времето. Психотерапията също може да помогне в подкрепа на вас и вашето семейство.
Видове депресия - Сезонно афективно разстройство
Сезонното афективно разстройство е период на голяма депресия, който най-често се случва през зимните месеци, когато дните стават кратки и получавате по-малко слънчева светлина. Обикновено изчезва през пролетта и лятото.
Ако имате сезонно афективно разстройство, антидепресантите могат да ви помогнат. Може да помогне и светлинната терапия. При нея ще седите пред специална кутия с ярка светлина за около 15-30 минути всеки ден.
Психотична депресия
Хората с психотична депресия изпитват симптомите на голямо депресивно разстройство заедно с "психотични" симптоми, като например:
- Халюцинации (виждане или чуване на неща, които не съществуват)
Комбинация от антидепресанти и антипсихотични лекарства може да лекува психотична депресия. ЕКТ също може да бъде опция.
Перипартална (следродилна) депресия
Жените, които имат голямо депресивно разстройство през седмиците и месеците след раждането, могат да имат перипартална депресия. Приблизително 1 от 10 мъже също изпитват депресия в перипарталния период. Антидепресантите могат да помогнат подобно на лечението на голямото депресивно разстройство, което не е свързано с раждането.
Предменструално дисфорично разстройство
Жените с предменструално дисфорично разстройство имат депресия и други симптоми в началото на цикъла си.
Освен че се чувствате депресирани, може също да имате:
- Промени в настроението
Антидепресанти или понякога орални контрацептиви могат да лекуват това разстройство.
Видове депресия - Ситуационна депресия
Това не е технически термин в психиатрията. Но можете да имате депресивно настроение, когато имате проблеми с контрола над стресиращо събитие в живота си, като например смърт в семейството ви, развод или загуба на работа.
Вашият лекар може да нарече това "синдром на отговор на стреса". Психотерапията често може да ви помогне да преминете през период на депресия, свързан със стресова ситуация.
Атипична депресия
Този тип е различен от постоянната тъга на типичната депресия. Счита се за "спецификатор", който описва модел на депресивни симптоми. Ако имате атипична депресия, положително събитие може временно да подобри настроението ви.
Други симптоми на атипична депресия включват:
- Повишен апетит
Антидепресантите могат да помогнат. Вашият лекар може да предложи тип, наречен селективен инхибитор на обратното захващане на серотонина като първа стъпка на вашето лечение.
Видове депресия- превенция
Има ли превенция за различните видове депресия? Можете да осигурите до някаква степен превенция на депресия, като спите достатъчно, следвате здравословен режим на хранене и практикувате редовни дейности за грижа за себе си като упражнения, медитация и йога.
Ако сте имали депресия преди, е по-вероятно да я изпитате отново. Ако имате симптоми на депресия, потърсете помощ. Грижата може да ви помогне да се почувствате по-добре по-рано.
Коментари