Спорт и Хоби

ТОП 5 Най-подходящите бойни изкуства за деца

Искате да запишете децата си да тренират, но не знаете кои са най-подходящите бойни изкуства за деца? Съществуват различни варианти и всеки един от тях ще научи вашето дете на дисциплина, физическа култура и ще му даде допълнителни социални контакти.

Бойните изкуства тренират не само тялото, но и умът. Те ни учат на важни уроци и ни помагат да открием себе си докато ги практикуваме в залата. В тази статия на Mamcheta ще разгледаме петте най-популярни бойни изкуства за деца. Ще научим за тяхната история, основи принципи и методологии, както и дали са подходящи за малчуганите. Подготвяйте спортния сак и продължавайте да четете!

#1 Бойни изкуства за деца - Карате

Каратето е сред най-популярните бойни изкуства за деца. Започва да се практикува още в края на 14 ти век, когато японските градове по крайбрежието установяват търговски отношения с китайската империя. Основата му е комбинация между китайски и японски бойни стилове.

Съвременните стилове възникват през 19 ти век в Царство Рюкю, Япония. Тогава за първи път навлиза и катата. Тя комбинира серия от офанзивни и дефанзивни техники срещу въображаеми противници. Всеки следващ удар е предопределен, а катите не са се изменили още от създаването им преди повече от 200 години.

Техниката на катата е в основата на обучението по карате. Това бойно изкуство за деца развива в децата техниките, необходими за самоотбрана, както и техния дух.

Развитието и прогресът се отбелязват с колани в карате. Всички знаем, че децата са амбициозни и искат винаги да са номер едно, но карате ги учи, че това се постига само с труд и дисциплина.

Детето трябва да е напълно концентрирано в действията си, ако иска да изпълни правилно техниките. По този начин то изгражда самодисциплина, която се пренася и в живота му извън залата. Когато запишеш твоя малчуган на карате за деца и го подкрепяш в това начинание, ти си гарантираш, че ще изразходва енергията си градейки своето личностно развитие.

бойни изкуства за деца, карате

#2 Бойни изкуства за деца - Айкидо

За разлика от каратето, където фокусът е едновременно върху атака и защита, айкидото се концентрира изцяло върху техники за самозащита. Основната концепция е да се използва силата на противника срещу него с техники за разбалансиране и ключове. Друга разлика е, че айкидото включва и техники с оръжие. Най-често се използват дървени ножове и мечове.

Голямо значение се отдава на духовното развитие на трениращите. Айкидо възпитава дисциплина в децата, като ги учи на уважение и самоконтрол чрез практика и групови занимания. То подпомага духовното израстване на децата като възпитава в тях вътрешния мир и хармония. Те могат да използват наученото и извън залата, за да запазят спокойствие в стресови ситуации.

Също както при каратето за деца, в айкидото съществуват кати. Интересното при айкидото обаче е, че някой от катите се изпълняват с оръжия. Друг уникален елемент е, че при демонстрация на ката може да участват и помощници. Изпълняващият прилага техниките една след друга, но за разлика от карате, където е сам на татамито, при айкидото той ги демонстрира върху участници. Това създава ефект на реална битка и е интересно за зрителите.

Въпреки, че не е експлозивно колкото другите бойни изкуства за деца в този списък, айкидото учи малчуганите на важни уроци за живота.

Бойни изкуства за деца, айкидо

#3 Борба или Джудо за деца

Борбата и джудото са най-древните бойни изкуства на света. Борбата е един от основните олимпийски спортове - първите сведения за това са от 708 г. пр. н. е. Тогава тя е била задължителна за всяко едно дете, независимо дали учи за велик оратор или дърворезбар. Някой от най-видните философи, като Платон и Сократ, са били състезатели по борба.

Тяхната философия е, че развитието за духа и тялото трябва да вървят ръка за ръка. По този начин човек достига пълния си потенциал. Няма как да се насладиш на хубав живот ако не си здрав физически и психически. Техниките в борбата учат децата на тези принципи. Чрез повторение и усъвършенстване те заздравяват телата и умовете си.

От своя страна джудото официално датира от края на 19 ти век, но основата му е поставена от древните японски бойни изкуства. Техниките се фокусират върху това да разбалансират противника. Важни са за самоотбрана, тъй като теглото на съперника не е от голямо значение, ако си усъвършенствал движенията за събаряне.

Тези две бойни изкуства за деца насърчават физическата подготовка, координацията и устойчивост. Те помагат на малчуганите да развият сила и увереност чрез дисциплинирани тренировки. Освен това възпитават ценности като уважение, упоритост и сътрудничество, което води до нови социални контакти и запознанства.

#4 Бойни изкуства за деца - Бразилско джу джицу

Подобно на борбата и джудото, при бразилското джу джици, техниките са по-важни отколкото теглото и силата. То ни учи, че тренировките и усъвършенстването на техники са ключът за преодоляването на грубата сила.

Стилът комбинира основите на джудото с разнообразни бразилски техники на земя. Практикува се основно на земята, където целта е чрез координирани техники да се приложи ключ на противника. Използват се както отработени техники и защити, така и хитрост. Някой го оприличават на шах с хора, защото за всяка техника има контра-техника. За да победи, човек трябва да е по-адаптивен от противника и да може да взема бързи и правилни решения.

Тази методология изгражда в децата психическа устойчивост и умения за решаване на проблеми. Бразилското джу джицу насърчава адаптивност и спокойствие под напрежение по уникален и увлекателен начин.

Също както другите бойни изкуства за деца произлизащи от Япония, джу джицу се практикува с кимоно, а прогресията се отбелязва с различен цвят колан.

#5 Бокс за деца

Дори да не си фен на бойните изкуства си чувал за Роки Балбоа. Поредицата популяризира бокса и го направи най-комерсиалния боен спорт.

Различава се от карате по това, че не са позволени удари с крака. Но не мисли, че те не са нужни. Движението с краката е в основата на бокса. То се тренира с часове чрез специални упражнения и скачане на въже.

Въпреки, че е смятан за по-груб спорт от каратето, боксът е подходящ за деца, защото ги учи на постоянство и координация. В залата по бокс се създават деца шампиони, които са готови да се справят с всички трудности.

Коментари

Споделяне