Струва ли ви се, че детето ви има постоянна хрема? А знаете ли, че това може и да е така? Хремата (ринорея) е често срещан симптом на много детски болести. В резултат на това родителите понякога се затрудняват да определят първопричината и да намерят най-ефективното лечение за хремата при малките деца.
Хремата може да означава различни неща – от най-обикновена настинка или алергия до нещо по-сериозно, например инфекция на синусите.
Постарахме се да съберем за вас някои от най-често срещаните причини за хрема при малките деца, както и някои съвети как да я спрете. Затова продължете да четете по-надолу.
Проучванията показват, че около 40% от децата на възраст между 6 и 19 години са с повишена чувствителност към поне един често срещан алерген. Най-често срещаните симптоми са реактивност и възпаление на носа.
Този вид алергична чувствителност се нарича алергичен ринит или сенна хрема. Алергичният ринит се причинява от свръхреакция на имунната система на организма към нещо в околната среда (като полени, спори на плесени, прахови акари или пърхот от домашни любимци), което се вдишва.
Повечето алергии – като сезонните например – са неприятни, но не са съвсем сериозни. Други, като тежките хранителни алергии, могат да бъдат животозастрашаващи.
Според лекарите в предучилищна възраст децата боледуват средно от шест до осем настинки годишно. Хремата при малките деца е един от симптомите на обикновената настинка, която се причинява от вирусна инфекция на носа и гърлото.
Макар и досадна, хремата при настинка има своята цел: слузта изчиства вируса от организма.
Други признаци и симптоми на настинка при малките децата:
Тъй като простудните заболявания и алергиите имат много общи симптоми, невинаги е лесно да ги разграничим.
Общо правило: Ако детето ви се подобри след седмица до 10 дни, най-вероятно става въпрос за настинка. Ако симптомите им продължават по-дълго и/или се появяват след излагане на определени вещества или по време на сезонни промени, вероятно причината е в алергиите.
Вирусните инфекции на дихателните пътища, като грип, също могат да причинят хремата при малките деца. Макар че при грипа това се случва по-рядко, отколкото при обикновената настинка, целта е същата – да се освободи тялото от вируса.
Други признаци на вирусна респираторна инфекция са запушен нос, кашлица и дращене в гърлото.
Синусите са множество кухи пространства, разположени около очите, носа и челото. При настинка или алергия синусите могат да се възпалят и да произвеждат повече слуз от обикновено. Ако тази слуз не може да се оттича ефективно, синусите могат да се запушат.
Микробите, които са попаднали в синусите, могат да доведат до синузит или инфекция на синусите. Симптомите на синузит включват повишена температура, зелен секрет от носа и главоболие.
Хремата при малките деца може да бъде нещо повече от досадно явление. Вирусите се разпространяват чрез капчици при кихане, кашляне и капене от носа. Като се има предвид колко трудно е да се спре детето да не докосва лицето или устата си, то много лесно може да разпространи микроби сред другите.
За да спрете хремата на детето си, изберете лечение, което е насочено към основната причина, независимо дали тя е алергия или инфекция. Лечението, насочено към специфични носни симптоми, може да облекчи и малките хреми.
Освен спрейовете и лекарствата, които ще ви предпишат лекарите, можете да опитате да помогнете на малкото си детето и по още няколко начина. Ето какви са те:
Кога все пак да потърсите лекар? Всичко, което изредихме до тук ще ви помогне да облекчите симптомите, когато сте у дома, но ви съветваме, ако състоянието на детето ви не се подобрява след 1-2 дни да потърсите лекар.
Няма да се наложи да ходите до спешното, но хремата може да бъде симптом на някое остро или хронично състояние. Затова ви съветваме за всеки случай да не лекувате сами своето дете, особено пък ако има и други симптоми.
препоръчваме ви:
Как да предизвикаме интерес към книгите?
Стриите – кога се получават и как да се предпазим?
Какво се случва на бебето 24 часа преди раждането?