Отпускът по майчинство е един от най-прекрасните и лични моменти за всяка жена. По какъв начин, от кого и как се изчислява майчинство, което се полага на голяма част от бъдещите родители?
Отговорът на тези и още въпроси ще научите, като прочетете следващите редове от статията на Мамчета.
Как се изчислява майчинство?
Право на парично обезщетение по майчинство имат само жените, които са осигурени. Размерът на средствата се изчислява на база на доходите за последните 24 месеца.
Според Кодекса за социално осигуряване майката има право на 2 вида обезщетения. Единият включва периода на бременност и раждане. Той се изплаща в срок от 410 календарни дни. Вторият е свързан с отглеждане на детето и се изплаща докато то не навърши 2 години.
Сумата, отделена за майчинство, се отпуска от Националната здравноосигурителна каса (НОИ). Тя се равнява на 90% от среднодневния осигурителен доход на майката за последните 2 години. Важно условие е обезпечението да не надвишава среднодневното нетно възнаграждение за същия период.
Възможно е майката да се върне на работа още след навършването на 6 месеца на детето. Тя решава дали да прехвърли останалите дни от полагащата ѝ се отпуска на бащата, дядото или бабата на детето. Ако се откаже от тази опция, има право да получи паричната сума за остатъка до изтичането на 410-те дни. Отпускът по майчинство стартира винаги 45 дни преди термина на раждане.
Колко стаж трябва за майчинство | Как се изчислява майчинството
За да се възползва от който и да е вариант за обезщетение, майката трябва да има поне 12 месеца осигурителен стаж и да е осигурявана за съответстващия осигурителен риск. Той още бива наричан “Общо заболяване и майчинство” (ОЗМ). Иначе казано най-малко 12 месеца преди датата на раждане, жената трябва да има регулярно внесени социални осигуровки. В повечето случаи те по презумпция се удържат от месечната заплата.
Това се прави, за да се гарантира, че средствата за обезщетенията се разпределят само между жените, които са внасяли сравнително редовно средства в системата за социално осигуряване. Друго задължително условие е съответния вид отпуск да бъде разрешен.
Парите, които ще бъдат изплащани, се изчисляват по следната формула. Общият осигурителен доход за 24 месеца се разделя на общия брой на дните за същото това време. Така се получава сумата, която се равнява на средния дневен доход. Тази стойност има най-голяма тежест при определяне на размера на обезщетението.
Кой има право на майчинство?
Право на отпуск по майчинство имат всички жени, които са най-малко с 12 месеца осигурителен стаж за периода от онези 24 месеца преди излизането по майчинство. Обезщетение се полага и на майките осиновителки на деца. Кодексът предвижда възможност за получаване на изчислената сума и за самоосигуряващите се работещи дами.
Как се изчислява майчинството - Продължителност
Общата продължителност на майчинството в страната ни е 410 дни. В този времеви период влиза и задължителния болничен от 45 дни преди определената дата на раждане. Идеята зад тези условия е да се даде достатъчно време на майките да се възстановят и да полагат ефективни грижи за детето в началото на неговия живот.
Високият процент на изплащане (90% от трудовият стаж) пък е заложен с цел да се осигурят достатъчно средства без да се налага жените да използват допълнителни дни отпуск.
Как се определя размера на майчинството?
Определянето на размера на обезщетение по майчинство е защитено със закон. Дейността по неговото изчисляване предвижда проучване на осигурителния доход на жената за конкретен времеви диапазон. По този начин се образува основата на сумата за обезщетение, което е предвидено по време на майчинството.
След като се изчисли среднодневния доход, 90% от него започват да се изплащат в продължение на 410 дни. Разбира се, има горна и долна граница на обезщетенията. Това означава, че сумата не надвишава определена стойност, без значение от размера на заплатата.
При затруднения с дефинирането на размера на майчинство всяка бъдеща майка може да се обърне към отдела човешки ресурси на конкретното работно място. Така се улеснява планирането на периода, от който започва да се изплаща обезщетението и се създава по-голяма финансова увереност.
Документи за майчинство
За излизане в майчинство се изискват определени документи, с които се гарантира правото на обезпечение. Те също определят и начина на неговото изплащане.
Първи необходим документ е болничният лист. В него трябва да фигурира потвърждение на бременността и определената дата на раждане. Болничен лист се издава за периода от 45 дни преди термина, до 42-ия ден след раждането и за времевия диапазон от 42-ия до 135-ия ден.
След изтичането на този период майката посредством работодателя трябва да подаде декларация в НОИ. Това се прави, за да може да започне изплащането на обезщетението до 410-ия ден.
Цялата документация трябва да бъде подадена в срока, определен от НОИ. Това е необходимо условие, за да бъде обработена информацията навреме и да се стартира изплащането на майчинството.
Всички условия са налични и в сайта на НОИ. При затруднения с изчисляването на обезщетението работодателите могат да се допитат до счетоводители или счетоводни кантори.
Коментари